Nástěnné hydranty - montáž, oprava, údržba a kontrola provozuschopnosti

Nástěnné hydranty jsou hasící zařízení, která se skládají ze skříně nebo krytu, hadicového uložení, ručně ovládaného přítokového ventilu, zploštitelné nebo tvarově stálé hadice se spojkami a uzavíratelné proudnice. Je určen pro prvotní hašení vodou osobami přítomnými na místě vzniku požáru. U speciálních hydrantových systémů, jako jsou pěnotvorné, je skříň vybavena pěnotvornou proudnicí na těžkou pěnu, přiměšovačem a kanystrem s pěnidlem. Pěnotvorné hydrantové systémy mají dobu činnosti minimálně 7 minut, poté fungují jako běžné vodní hydranty.

Podle Zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně jsou právnické a podnikající fyzické osoby povinny obstarávat a zabezpečovat v potřebném množství a druzích požárně bezpečnostní zařízení se zřetelem na požární nebezpečí provozované činnosti a udržovat je v provozuschopném stavu.

Nástěnné hydranty jsou požárně bezpečnostními zařízeními podle §2, odst. 4, písm. e) Vyhlášky č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru a obsah nástěnných hydrantů je dokonce vyhrazeným druhem požárně bezpečnostních zařízení podle §4, odst. 2, písm. g) téže vyhlášky.

Podle Vyhlášky 246/2001 Sb. o požární prevenci se kontrola provozuschopnosti požárně bezpečnostního zařízení provádí v rozsahu stanoveném právními předpisy, normativními požadavky (ČSN 73 0873 a ČSN EN 671-3) a průvodní dokumentací jeho výrobce nejméně 1x ročně, pokud výrobce, ověřená projektová dokumentace nebo prováděcí dokumentace anebo posouzení požárního nebezečí nestanoví lhůty kratší.

Jednou za 5 let se provádí natlakování požární hadice na nejvyšší pracovní tlak v souladu se státní normou ČSN EN 671-1.

Podmínky pro provoz, kontroly, údržbu a opravy upřesňuje definuje §7 vyhlášky 246/2001 Sb.

 

Image